Detta presentinslagningsset är gjort av svart Polyestervelour med en mjuk, jämn yta och sydda kanter. Setet innehåller delar i olika former för ringar, armband och halsband, med ett rent, modernt uttryck. Den mjuka ytan och de enkla linjerna ger smyckena en diskret bakgrund utan att lägga till volym.
- Polyestervelour: Hållbar polyester som håller formen vid upprepad användning och håller luggen jämn.
- Mjuk dämpning: Vadderade kuddar och mjuk lugg skyddar metaller och stenar genom att minska ytkontakt och risken för repor.
- Hängetiketter: Fästa vita hängetiketter gör märkning och presentering enkel och ordnad.
Den djupa svarta velouren ger hög kontrast mot metall och ädelstenar och framhäver smyckena. Den lilla kudden passar ringar. De platta dynorna håller armband och pins, och den högre påsen rymmer kedjor. Varje del håller föremålen prydligt ordnade inför uppackning eller butiksvisning. Helheten är diskret och enhetlig.
Ett enkelt val för dig själv eller som gåva.